• پویش ارتقا آگاهی جامعه
  پویش ارتقا آگاهی جامعه از کم شنوایی

 • رونمایی از راهنما بالینی مداخله زود هنگام
  11

 • نشست مداخله زودهنگام
  نشست مداخله زودهنگام، 9 تیرماه 1397 برگزار شد.

 • کمپین آگاه سازی دانشگاه ها از کاشت حلزون و کم شنوایی
  به مناسبت هفته ناشنوایان کمپینی با عنوان "کمپین آگاه سازی دانشگاه ها از کاشت حلزون و کم شنوایی" در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد .

چهارشنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٨
درباره ما
 

کمیته مطالعات ناشنوایی/کم شنوایی مرکزتحقیقات توانبخشی اعصاب اطفال از سال 1395 با هدف ارتقا تحقیقات و آموزش  در حوزه ناشنوایی/کم شنوایی آغاز به کار کرد.

سالانه حداقل هزار کودک کم شنوا در کشورمان متولد میشوند. از هر هزار تولد زنده، یک الی سه کودک کم شنوایی عمیق دوطرفه (ناشنوایی) دارند. قرن بیست و یکم قرن تحقیقات ارزنده و پیشرفتهای شگرف در عرصه ناشنوایی است. اکنون امکان تشخیص کم شنوایی در بدو تولد و در زایشگاه وحود دارد و "ضروری " است.

براساس بیانیه های جهانی بویژه بیانیه غربالگری شنوایی نوزادان که ابتدا درسال 1995 توسط جمعی از دانشمندان جهان نوشته شد و بعدها در سال 2003 و 2007 بخشهایی به آن اضافه شد،همه کودکان لازم است پ ازتولد در روزهای نخست زندگی غربالگری شنوایی شوند و درصورت رد شدن در ازمون غربالگری برای تشخیص کامل و شروع مداخلات توانبخشی ارجاع شوند.

بیانیه مداخلات زودهنگام خانواده محور کودک کم شنوا/ناشنوا 2016،متمم بیانیه غربالگری شنوایی بود که  همه مراکز،موسسات را درهمه کشورها به اجرای مداخلات در بدو نوزادی (بلافاصله پس از تشخیص کم شنوایی) فرا میخواند و حاوی ده اصل  کلی میباشد.

تاکنون مرکزی با هدف ویژه ساماندهی به تحقیقات ویژه ناشنوایی/کم شنوایی درکشورمان نبوده است.

با توجه به به این موضوع که کم شنوایی شایعترین نقص مادرزاد است و شیوع آن در کشورمان بدلیل ازدواجهای فامیلی بسیار زیاد است و با توجه به اهمیت تشخیص و پس از آن مداخلات بلافاصله برای کودک کم شنوا ، این کمیته میتواند گامی بسیار ارزشمند برای ارتقا زندگی هزاران کودک کم شنوای کشورمان بردارد.

نکته حائز اهمیت اینکه درصورت تشخیص بدوتولد و شروع مداخلات شنوایی/زبانی /گفتاری و روانشناسی درهمان ماه های ابتدای نوزادی ، کودک کم شنوا خواهد توانست دقیقا مانند کودک شنوا،زبان و گفتار بیاموزد و به "همه توانایی های" خود درست همانند دیگر همسالانش برسد.

کاربا کودک کم شنوا نیازمند یک تیم متخصص شامل شنوایی شناس،گفتاردرمانگر،روانشناس، مددکار اجتماعی ،پزشک اطفال و پزشک متخصص گوش و خلق و بینی و در صورت لزوم دیگر رشته هاست. و بدون کار تیمی ، پیشرفت کودک کم شنوا میسر نخواهد بود. کمیته مطالعات کم شنوایی/ناشنوایی درنظر دارد از کلیه صاخب نظران و علاقمندان به این حوزه مطالعاتی دعوت به همکاری نماید.

 

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیمعاونت تحقیقات و فناوریمرکز تحقیقات توانبخشی اعصاب اطفالکتابخانه
Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences